3Jokes . com

Funny Jokes, Funny Pictures

tmplt

خبرنامه

   RSS Feed  کانال تلگرام
   RSS Feed  فبسیوک
   RSS Feed  عضویت در خبرخوان
   RSS Feed  خبرنامه با ایمیل
   RSS Feed  راهنمایی
ارسال مطلب

جوک، اس ام اس و مطالب جالب خود را برای ما بفرستید.

فرستادن مطلب (کلیک کنید)

شماره ارسال SMS از طریق موبایل: 0935-6243988


تبادل لینک


10 January, 2008

دریای خزر یا دریای کاسپین؟

همه کشورهای دنیا دریای خزر را با نام دریای کاسپین می شناسند.
حتی کشورهای عربی این دریا را با تلفظ عربی، دریای قزوین می نامند.
تنها در کشور ما بزرگترین دریاچه جهان دریای خزر نامیده می شود.

در مقاله ای که در روزنامه ایران به چاپ رسیده، تاریخچه این نام به طور کامل بررسی شده. به روز رسانی: مقاله از سایت روزنامه ایران حذف شده ولی خلاصه ای از مهم ترین بخش های مقاله را در زیر می خوانید:

کاسپین ها چه کسانى بودند؟ قومى ساکن ایران شمالى و مرکزى که قبل از آریایى ها در این سرزمین فرهنگ و تمدن درخشانى پدید آوردند و حتى بیش از پانصد سال بر کشور متمدن بابل حکمرانى کردند. گستردگى جغرافیایى قوم کاسیت یا کاسپین ها چنان بود که در سواحل شرقى و جنوبى و جنوب غربى بزرگترین دریاچه جهان جاى گرفتند و نام خود را به آن بخشیدند.

اسامى شهرهاى کاشان، کاشمر، قزوین، کاشانک (نزدیک تهران) و... یادگارى از دوران حضور آنهاست.

هجوم اقوام آریایى که طى دو نوبت به فاصله پانصد سال از یکدیگر صورت گرفت، به حیات تاریخى و تمدنى کاسیت ها پایان داد.

اینک باید بپرسم که چرا ما نام دریاى خزر را بر آن اطلاق مى کنیم؟ مى دانیم که خزر ها قومى ساکن ساحل جنوب غربى دریاى قزوین بودند که بعد ها تقریباً سراسر ضلع غربى آن را اشغال کردند. مدت هاى مدیدى با فرهنگ و زندگى شبانى و کوچى زندگى کردند، ولى رفته رفته متمکن و تثبیت شدند و منطقه اى را از جنوب غربى دریاى قزوین تا جنوب ولگا به نام خویش موسوم نمودند. با وجود پذیرش کیش یهودى، خوى نامتمدن ایشان کاملاً زایل نگردید و اشتغال اصلى دولت آنان، علاوه بر واسطه گرى و تجارت، غارتگرى و چپاول اقوام مجاور بود. جنگ هاى آنها با ایرانیان و خساراتى که بر ساسانیان وارد ساختند، یکى از عوامل مؤثر تضعیف ارتش ایران در برابر حملات مستمر روم شرقى بود.

پس از آنکه تاریخ دوران اسلامى ایران آغاز شد، سپاهیان مشترک عرب و ایرانى بار ها با خزر ها درگیر شدند.

تاخت وتاز غارتگرانه خزرها تا قرن ها بعد نیز ادامه یافت و در زمان هارون الرشید حتى تا منتهى الیه شرقى ایران یعنى ماوراءالنهر کشیده شد و مردمان بسیارى را از آرامش و امنیت محروم ساخت. با قدرت گرفتن اقوام اسلاو- طوایف مختلف روس- خزر ها به تدریج از صحنه تاریخ محو گردیدند.

حال، انتساب بزرگترین دریاچه روى زمین به این قوم نامهربان، آن هم توسط نویسندگان و مقامات رسمى کشورمان - که بیشتر در عصر جدید ایران، از مشروطه تا امروز صورت گرفته است - چه وجهى مى تواند داشته باشد، بر نگارنده این سطور روشن نیست.

Labels:لطفا برای حمایت از ما از محصولات فروشگاه دیدن کنید:

Copyright by www.3Jokes.com